טרטומה שחלתית 17.12.2017

האם ניתן לעקוב באולטרסאונד אחרי טרטומות שחלתיות שפירות ללא ניתוח?

מעקב סונוגרפי במקום ניתוח במטופלות אסימפטומטיות עם טרטומה שחלתית שפירה והסיכון לניתוח

סונוגרפיה בהריון. אילוסטרציה

טרטומות שפירות (דרמואיד) הן גידולים שכיחים של השחלה. ב-30% מהמקרים הן גורמות לסימפטומים, בדרך כלל כאבי בטן או אגן, אבל רובן מתגלות באופן מקרי בעת ביצוע בדיקות דימות מסיבה אחרת. בעבר, הטיפול המקובל היה כירורגי עקב חשש מממאירות או סיבוכים, אך בשנים האחרונות הגישה של המתנה ומעקב תופסת פופולריות. מחקר זה בדק תוצאות ארוכות טווח של המתנה ומעקב סונוגרפי בנשים עם טרטומות שחלתיות שפירות.

מחקר ספרדי שעקב סונוגרפית אחרי טרטומות שחלתיות שפירות מצא כי רובן המוחלט נותרו ללא שינוי ואסימפטומטיות במעקב חציוני של 45 חודשים, ובין אלו שנותחו לא נמצאה בפתולוגיה אף ממאירות.

החוקרים ערכו מחקר תצפיתי רטרוספקטיבי. במחקר נכללו 408 נשים שאובחנה להם טרטומה שחלתית במראה שפיר לפי אולטרסאונד וגינלי בין השנים 2003-2013 ולא הייתה להן אינדיקציה לניתוח מיידי. מעקב סונוגרפי בוצע כעבור 3 חודשים, 6 חודשים ולאחר מכן אחת לשנה. הנשים הופנו לניתוח אם היו סימפטומטיות, אם הגוש גדל ביותר ב-10 מ״מ בשתי בדיקות עוקבות אם הופיעו סימפטומטים, אם עברו ניתוח מסיבה אחרת או עקב המלצה של הרופא המטפל.

נתונים סטטיסטיים : מתוך 408 הנשים שהחלו במעקב סונוגרפי, 130 (31.8%) עברו ניתוח במהלך המעקב עקב הסיבות המפורטות מעלה, 86.2% מתוכן נותחו במהלך 5 השנים הראשונות למעקב. בקרב 278 הנשים שלא נותחו משך המעקב החציוני היה 45.6 חודשים. בקבוצה זו לא חל שינוי משמעותי בגודל הגוש (גודל ממוצע באבחנה 22.8 מ״מ, גדילה שנתית ממוצעת של 0.6 מ״מ לשנה, p<0.05). בקרב הנשים שנותחו לא נמצא בפתולוגיה אף גוש ממאיר.

סיכום : החוקרים הסיקו מהממצאים כי במקרים של טרטומה שחלתית שפירה ניתן לבצע מעקב סונוגרפי במקום ניתוח במטופלות אסימפטומטיות, וכי הסיכון שיזדקקו לניתוח אחרי 5 שנים של מעקב הוא נמוך. בנוסף הסיכון להחמצת ממאירות אם מבצעים מעקב זהיר נמוך מאוד.

מקור :

Long-term Results for Expectant Management of Ultrasonographically Diagnosed Benign Ovarian Teratomas.

Pascual, M. Angela MD, PhD; Graupera, Betlem MD, PhD; Pedrero, Cristina MD; Rodriguez, Ignacio BSc; Ajossa, Silvia MD; Guerriero, Stefano MD, PhD; Alcazar, Juan Luis MD, PhD

Obstetrics & Gynecology. To be published.

 http://journals.lww.com/greenjournal/pages/futuretoc.aspx?futuretocid=113

 עריכה : ד״ר נועה גולדשר מינרבי

נושאים קשורים:  טרטומה שחלתית,  דרמואיד,  אולטרסאונד,  מחקרים
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו