אטרופיה וגינלית 17.04.2018

יעילות אסטרוגן נרתיקי או ג׳ל לחות לטיפול בתסמיני אטרופיה

מחקר התערבותי וסמוי בדק את יעילות טבליות אסטרוגן נרתיקי או ג׳ל לחות בהשוואה לאינבו בטיפול בתסמינים נרתיקיים בגיל המעבר

יותר מ-40% מהנשים בגיל המעבר חוות סימפטומים נרתיקיים כגון יובש או כאבים במגע מיני כתוצאה מאטרופיה של הרירית. האיגודים המקצועיים ממליצים על טיפול נרתיקי, אך על אף הסבל הכרוך בתופעה, רק פחות מחצי מהנשים מטופלות, עקב חשש מתופעות לוואי, אי נוחות וחוסר יעילות.

מחקר זה בדק את היעילות של טיפול בטבליות אסטרוגן וגינליות וג׳ל לחות וגינלי בהשוואה לאינבו בנשים בגיל המעבר עם תסמינים נרתיקיים.

במחקר שנערך במספר מרכזים רפואיים בארה״ב השתתפו נשים בגיל המעבר עם תסמינים נרתיקיים ברמה בינונית חמורה כולל כאב, יובש, גרד, צריבה או כאב בעת חדירה. לא נמצא הבדל בין השימוש באסטרוגן לשימוש בפלצבו.

המשתתפות קיבלו באופן אקראי ועיוור טיפול בטבליות אסטרוגן וגינלי במינון נמוך של 10 פיקוגרם (אחד ליום במשך שבועיים ולאחר מכן פעמיים בשבוע) ביחד עם ג׳ל אינבו, או טבלית אינבו ביחד עם ג׳ל לחות וגינלי (3 פעמים בשבוע), או שילוב של טבלית אינבו וג׳ל אינבו. הטיפול נמשך 12 שבועות, והתוצאה נמדדה כשיפור בניקוד התלונה הכי משמעותית.

נתונים סטטיסטיים: 302 נשים בגיל ממוצע 61 נכללו במחקר. 81% מהן היו פעילות מינית. התלונה הנרתיקית השכיחה ביותר היתה כאב בעת חדירה (60%), ושכיחותה היתה דומה בכל הקבוצות. בכל הקבוצות נרשם שיפור דומה בניקוד חומרת התלונה כעבור 12 שבועות טיפול: 1.4- לאסטרדיול, 1.2- לג׳ל לחות ו-1.3- לאינבו. לא היה הבדל משמעותי בין אסטרוגן, לחות ואינבו.

סיכום: טבליות אסטרוגן נרתיקיות וג׳ל לחות אינם יעילים יותר מאינבו בטיפול בתסמינים נרתיקיים בגיל המעבר.

מקור:

Efficacy of Vaginal Estradiol or Vaginal Moisturizer vs Placebo for Treating Postmenopausal Vulvovaginal Symptoms: A Randomized Clinical Trial Mitchell CM, Reed SD, Diem S, et al. JAMA Intern Med. 2018 Mar 19. doi: 10.1001/jamainternmed.2018.0116. [Epub ahead of print]

 ערכה: ד״ר נועה גולדשר מינרבי

נושאים קשורים:  מחקרים,  יובש נרתיקי,  אטרופיה של הנרתיק,  אסטרוגן נרתיקי,  ג׳ל לחות נרתיקי
תגובות