תיאור מקרה 23.07.2020

תיאור מקרה: טיפול טעון שיפור בצעיר שאובחן כסובל מסכיזופרניה

למטופל ניתן מינון התחלתי לא הולם של תרופות אנטי-פסיכוטיות, אינדיקציות רפואיות לא קיבלו כלל יחס טיפולי ומינוני וזמני נטילת הטיפול התרופתי סבלו מליקויים

סכיזופרניה הנה הפרעה נפשית כרונית וחמורה המאופיינת בעיוותים בחשיבה, בתפיסה, ברגשות, בשפה, בתחושת העצמי ובהתנהגות. דוח זה מציג את תפקידם של רוקחים קליניים בניהול מטופל המאובחן כסובל מסכיזופרניה עם תסמיני פרנויה.

גבר צעיר, אפריקני, בריא עד כה ועובד במשרה מלאה, נצפה משוטט בעיר ונכנס בתמהוניות לסניפי בנקים בעיר עד שנעצר. המטופל הופנה ליחידה הפסיכיאטרית בבית חולים ואובחן כסובל מסכיזופרניה.

התערבויות מרכזיות שהוצעו למטופל זה כללו הרגעה מהירה, טיפול בנזעי חשמל ופסיכותרפיה. תרופות שניתנו למטופל בזמן קבלתו כללו דיאזפאם IV, טבליות הלופרידול IM, קטמין IV, IM פלפנטיקסול, טבליות אולנזפין וטבליות trihexyphenidyl.

בבחינת המקרה בדיעבד על ידי קבוצת רופאים ורוקחים קליניים עלו מספר נושאים טעונים שיפור: במהלך קבלת המטופל היה צורך להשתמש בתרופות אחרות להרגעה מהירה, היה צורך בבדיקות ראשוניות ותיעוד של המדדים החיוניים של המטופל, היה צורך בהתחלת טיפול אנטי-פסיכוטי רק לאחר מעקב ראשוני אחר שימוש בסמים, וניתן מינון התחלתי לא הולם תרופות אנטי-פסיכוטיות. בנוסף לאחר הטיפול נשארו אינדיקציות רפואיות שלא קבלו יחס טיפולי תרופתי כלל ומינוני וזמני נטילת הטיפול התרופתי סבלו מליקויים.

לאחר סקירת המקרה, ההתערבויות והשיפורים שהציעו הרוקחים הקליניים תרמו לשיפור בתסמיני המטופל טרם שחרורו מבית החולים. המקרה מוכיח כי במקרים מורכבים חשוב לשתף רוקחים קליניים בצוות הרב תחומי המנהל חולים בפסיכוזה.

מקור:

Opare-Addo, Mercy NA, Josephine Mensah, and Grace Owusu Aboagye. "A Case of Schizophrenia in a Young Male Adult with no History of Substance Abuse: Impact of Clinical Pharmacists’ Interventions on Patient Outcome." Case Reports in Psychiatry 2020 (2020).

נושאים קשורים:  מחקרים,  תיאור מקרה,  סכיזופרניה,  פסיכוזה,  טיפול אנטי פסיכוטי
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
אנונימי/ת
30.07.2020, 22:11

במקרה מורכב זה ואחרים חובה היה לשתף אחיות בצוות הרב תחומי המנהל חולים בפסיכוזה לאור החינוך המקצועי להסתכלות כוללנית ביו פסיכו סוציאלית וההקפדה על נוהלים ופרוטוקולים של בדיקות רוטינה, סימנים חיוניים, חלוקת תרופות כולל בדיקת רמות בדם וכו'.